თემატური გეგმა:
მე-6 კლასში ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით მოსწავლემ უნდა შეძლოს სხვადასხვა ტიპის საგანმანათლებლო რესურსების ბეჭვდითი, ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გააზრებულად და სასურველი
მიზნით გამოყენება.
გაკვეთილის მიზანი იყო
მოსწავლეს მოეძიებინა საჭირო ინფორმაცია ინტერნეტში და მოემზადებინა ცნობილ
პიროვნებაზე პრეზენტაცია სლაიდშოუს სახით.
ჩემი გაკვეთილი ხელს უწყობდა მედია
წიგნიერების კომპეტენციის განვითარებას, საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით საჭირო
ინფორმაციის მოძიება, დახარისხება და
საჭიროებისამებრ გამოყენებაზე. ეს არის უნარ-ჩვევები, რომლებიც ხელს უწყობს ამ
კომპეტენციის განვითარებას. ჩემ
მიერ ჩატარებულ გაკვეთილზე სრულად იყო მიღწეული დასახული მიზნები. გამოვიყენე აქტივობები,
რომელიც უზრუნველყოფს მოსწავლის მაღალ ჩართულობას და დასახული მიზნის მიღწევას. გამოწვევის
ფაზაზე გონებრივი იერიშით გავააქტიურე მოსწავლის წინარე ცოდნა. სანამ ძირითად აქტივობაზე
გადავიდოდი, ვაჩვენე ნიმუში როგორი პრეზენტაცია
უნდა გაეკეთებინა სლაიდშოუ ,,ჯ.როულინგზე," კიდევ ერთხელ განვუმარტე დავალების ინსსტრუქცია და განვუსაზღვრე დრო 22 წუთი. აქტივობის მიხედვით მოსწავლეს შავი ყუთიდან ამოეღო
ცნობილი პიროვნების სახელი, მოეძია
ინტერნეტსივრცეში მისი ბიოგრაფია, ილუსტარციები. საპრეზენტაციო პროგრამის powerpoint-ის საშუალებით
მოემზადებინა 5 წუთიანი სლაიდშოუ. შეფასების კრიტერიუმად განვუსაზღვრე ტექსტისა და
ილუსტრაციების ადეკვატურობა სლაიდის დიზაინთან, ფონთან, ანიმაციებთან და პრეზენტაციის
დროსთან. მოსწავლემ დავალება კარგად გაართვა თავი, ეფექტურად, მიზნობრივად და დამოუკიდებლად შეასრულა დავალება. აქტივობის შესასრულებლად დაგეგმილზე
მეტი დრო დასჭირდა. შემდგომში უფრო მეტ ყურადღებას მივაქცევ ამ პრობლემას, ვასწავლი
დროის კონტროლის მრავალფეროვან სტრატეგიებს.
მერი ბარდაველიძე
|
|||||||||||||||||
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
VI კლასი
1 მოსწავლე
|
||||||||||||||||
თემის სახელწოდება
|
,, famous people”
|
||||||||||||||||
1. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
მოსწავლე
ინტერნეში მოიძიებს ინფორმაციას ცნობილ ადამიანზე
და მოამზადებს პრეზენტაციას.(გააკეთებს სლაიდ შოუს)
|
||||||||||||||||
სწავლის შედეგები
|
განუვითარდებათ შემოქმედების, ძიების,
კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.
|
||||||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
შესწავლილი საპრეზენტაციო
პროგრამაში სლაიდებისა და სლაიდების ობიექტების ანიმაციის,
საჭირო ობიექტების ადეკვატური გამოსახვის შესაძლებლობები
|
||||||||||||||||
კავშირი ე.ს.გ-სთან
|
ის ტექნ. VI. 3. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების გამოყენება
ის. ტექნ. 4. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისას
Iუცხ.დაწყ.(II).8. მოსწავლემ
უნდა
შეძლოს
ნიმუშის
მიხედვით
მცირე
ზომის
ტექსტის
დაწერა
.ინდიკატორები: თანამიმდევრობით გადმოსცემს
ფაქტებს,
მოვლენებს;
აღწერს / ახასიათებს ადამიანებს,
ცხოველებს,
საგნებს;
აზუსტებს საჭირო
დეტალებს;
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებებს, გრძნობებსა და
სურვილებს
Iუცხ.დაწყ.(II).14. მოსწავლემ
უნდა
შეძლოს
სათანადო
სტრატეგიებისა
და
სხვადასხვა
ტიპის
საგანმანათლებლო რესურსების
(ბეჭდვითი და
მულტიმედიური
რესურსების,
ინფორმაციულსაკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ))
გააზრებულად
გამოყენება.
ინდიკატორები:
იყენებს სხვადასხვა
სტრატეგიას
გრამატიკულ
მოვლენებში
გასარკვევად:
კონკრეტულ
მაგალითებზე
დაკვირვებით
ამოიცნობს
და იყენებს
ენობრივ
მექანიზმებს;
ადარებს
ერთმანეთს
უცხოური
და
მშობლიური
ენების
გრამატიკულ
მოვლენებს;
იყენებს
სქემებს,
ტაბულებს, კლასიფიკაციებს,
სტრუქტურულ
მოდელებს; ქმნის ოპერატიულ
რესურსებს
(მაგ.,
ანბანურ/თემატურ
ლექსიკონს,
პლაკატს,
მარტივ
სქემას,
კითხვარს
და
სხვ)
და
იყენებს
მათ
|
||||||||||||||||
მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
|
ორგანიზება
თემის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
(5წთ)
აქტივობა II 5წთ
პროექტის საშუალებით ვაჩვენებ
მოსწავლეს ჯ.კ. როვლინგის შესახებ სლაიდშოუს.
აქტივობა II (2 წთ)
თამაში: ყუთში ჩაყრილია ცნობილი ადამიანების სახელი
და გვარი.მოცარტი,ლეონარდო და ვინჩი, ჩალი ჩაპლინი,ივანე ბრილ მაზურანი.მოსწავლე
რომელ ცნობილ ადამიანის სახელსაც ამოიღებს ,, ჯადოსნურ ყუთიდან “
მოიძიებს ინფორმაციას.
v აქტივობა III(20წთ)
მოსწავლე
გახსნის google.com და მოიძიებს ინფორმაციას (ყუთიდან ამოღებულ) ცნობილ
ადამიანზე. გადმოიწერს სურათებს.ამოწერს
მნიშვნელოვან
ინფორმაცის. გაახსნის powerpoint . სლაიდებისა
და დიზაინის შერჩევა ტექსტის განთავსება სლაიდზე, ჩასვამს ტექსტს და სურათებს. მოამზადებს
პრეზენტაციას.
აქტივობა IV (10წთ),.
პრეზენტაციის გაკეთება პროექტორის საუშალებით და შეფასება
საშინაო დავალება (2წთ)
გააკეთონ ჩანაწერები გაკვეთილზე მასწვლებლის მიერ მიცემული მითითებები.
|
||||||||||||||||
შეფასება
|
|
||||||||||||||||
რესურსები
|
კომპიუტერი 2
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
მარკერები
|
||||||||||||||||
მიღებული პროდუქტი
|
,,ცნობილი ადამიანზე" პრეზენტაცია
|
სახელი და გვარი
|
მერი ბარდაველიძე
|
||||||||||||
თემის სახელწოდება
|
,, Today of the USA”
and ,,Georgian”
|
||||||||||||
კლასი
|
VI კლასი 1 მოსწავლე
|
||||||||||||
1. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
მოსწავლე მოიძიებს საქართველოს შესახებ ინფორმაციას და შექმნის ბუკლეტს.
|
||||||||||||
სწავლის შედეგები
|
განუვითარდებათ შემოქმედების,
ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.
|
||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
Ø Word-ში
მუშაობა (მენიუები, ბრძანებები, ტექსტისა და სურათების დაფირმატება...)
Ø Ø
|
||||||||||||
კავშირი ე.ს.გ-სთან
|
ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას და
კვლევის პროცესში.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა
და თანამშრომლობისათვის
Iუცხ.დაწყ.(II).11. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ნასწავლი
სოციოკულტურული კონტექსტების ერთმანეთთან შედარება, პარალელების გავლება უცხო და
მშობლიური კულტურის ფენომენებს შორის.
ინდიკატორები:
მოსწავლე იჩენს ინტერესს კულტურული განსხვავებების
მიმართ; ავლებს პარალელებს უცხო და მშობლიურ კულტურულ და სოციოკულტურულ კონტექსტებს
შორის და პოულობს მსგავსება-განსხვავებებს (მაგ., სახელმწიფო სიმბოლოები, ეროვნული
ვალუტა, ტრადიციული ჩაცმულობა, სუვენირები, ლეგენდა და სხვა); გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებებს, დამოკიდებულებებს
მსგავსებებისა და განსხვავებების შესახებ;
მოიძიებს დამატებით ცნობებს
Iუცხ.დაწყ.(II).14.
მოსწავლემ
უნდა
შეძლოს
სათანადო
სტრატეგიებისა
და
სხვადასხვა
ტიპის
საგანმანათლებლო რესურსების (ბეჭდვითი
და
მულტიმედიური
რესურსების,
ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ))
გააზრებულად
გამოყენება.
ინდიკატორები: იყენებს სხვადასხვა სტრატეგიას გრამატიკულ მოვლენებში
გასარკვევად: კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვებით ამოიცნობს და იყენებს ენობრივ მექანიზმებს;
ადარებს ერთმანეთს უცხოური და მშობლიური ენების გრამატიკულ მოვლენებს; იყენებს სქემებს,
ტაბულებს, კლასიფიკაციებს, სტრუქტურულ მოდელებს; ქმნის ოპერატიულ რესურსებს (მაგ., ანბანურ/თემატურ
ლექსიკონს, პლაკატს, მარტივ სქემას, კითხვარს და სხვ) და იყენებს მათ
|
||||||||||||
მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
|
ორგანიზება (2წთ)
თემის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
აქტივობა I
(5წთ)
v მაგალითისთვის პროექტორის საშუალებით ვუჩვენებ ამერიკის
შესახებ დამზადებულ ბუკლეტს. ყურადღებას ვუმახვილებ
ბუკლეტის სტრუქტურაზე.
აქტივობა II
(15წთ)
იიინტერნეტ სივრცეში googe.com საძიებელი სისტემის გამოყენებით ინფორმაციის
მოძიება.
v მოსწავლე მოიძიებს ინფორმაციას საქართველოს შესახებ, რომლის შესახებაც მოამზადებს ბუკლეტს.
აქტივობა III (20 წთ)
v WORD-ის
პროგრამის გახსნა
v ბუკლეტის
სტრუქტურია და დიზაინის შერჩევა,ტექსტის დაბეჭვდა.ბუკლეტის
დამზადება.
ü
აქტივობა Vაქტივობა IV (3წთ)
I (5წთ ბუკლეტს
გამოაგზავნის ელექტრონული ფოსტით მასწავლებელთან
შეფასება
საში
|
||||||||||||
შეფასება
|
|
||||||||||||
რესურსები
|
კომპიუტერი 2
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
|
||||||||||||
მე-6 კლასში ჩავატარე გაკვეთილი
ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით. ისტ-ის გამოყენება ხელს უწყობს მოსწავლეთა მოტივაციის ზრდას. ისტ-ის გამოყენებით შესაძლებელია, უფრო მრავალფეროვანი სასწ. მასალის შექმნა და გამოყენება. მოსწავლეეს თვითონაც შეუძლია შექმნას პროდუქტიც.
ჩემს მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა მოიცავს გაკვეთილზე ისტ-ის გამოყენებას, აღქმადი რესურსის მიწოდება მოსწავლეებისთვის, ასევე მოსწავლის მიერ მოძიებული ვიზუალური თუ ინტელექტვალური მასალის წარდგენას. ასე დაგეგმილი გაკვეთილი ავითარებს მოსწავლის მაღალ სააზროვნო უნარებს. ( კონსრუქტივისტური მიდგომით ანალიზის და სინთეზის და შეფასების უნარ-ჩვევების
განვითარება.
გაკვეთილის დასაწყისში
გავაცანი მოსწავლეს გაკვეთილის მიზანი და შეფასების რუბრიკა. გაკვეტილი
მიმდინარეობდა წინასწარ შედგენილი გეგმის მიხედვით. არ დამჭირდა კორექტირება. ჩემი
მიზანი იყო მოსწავლეს მოეძია საქართველოს შესახებ ინფორმაცია და შეექმნა საინფორმაციო
ბუკლეტი. მაგალითისათვის პროექტორის საშუალებით ვუჩვენე ამერიკის შესახებ ჩემს მიერ დამზადებული ბუკლეტი. ყურადღება
გავამახვილე ბუკლეტის სტრუქტურაზე. შემდეგ ინტერნეტ სივრცეში. მოსწავლემ მოიძია
მისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაცია საქართველოს შესახებ. Word-ში
განათავსა ტექსტი, სურათები. შეარჩია ბუკლეტის სტრუქტურა და დიზაინი. ბუკლეტი გამომიგზავნა
ელექტრონული ფოსტით. გადმოცემული იყო საქართველოს შესახებ ღირშესანიშნაობები,
ქართული კერძები. ლექსიკა მდიდარი იყო. მოსწავლეს კითხვის დასმის ფორმურირება
გაუჭირდა. მოსწავლეს უჭირს სასურველი ინფორმაციის
მოსაძიებლად სწორად კითხვის ფორმურირება. დავგეგმავ ისეთ აქტივობებს, რომლებიც
შემდეგში ხელს შეუწყობს კომუნიკაციის უნარების განვითარებას.
ასეთი გაკვეთილი
აქტიურად რთავს მოსწავლეებს საგაკვეთილო პროცესში, ხელს უწყობს როგორც შესწავლილი
მასალის გამეორებას, ასევე ახალი მასალის დამახსოვრებას, ცოდნის განმტკიცებას.
აქტიურად ხდება ისტ-ის გამოყენება, რაც ხელს უწყობს გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებას.
No comments:
Post a Comment