გაკვეთილის გეგმა
საგანი :ინგლისური
ენა
სწავლების საფეხური :
დაწყებითი კლასი 4
მოსწავლეთა რაოდენობა : 3
სსმმ არ მყავს
ინტეგრირებული: ი.ს.ტ-თან
თემა: My Family ( ჩემი ოჯახი)
მიზანი: მოსწავლეები
შეძლებენ განივითარონ კითხვისა,მოსმენითი
და საუბრის
უნარ-ჩვევები. გამოიყენონ მარტივი კონსტრუქციები საუბრისას.
ე.ს.გ გათვალისწინებული შედეგები და ინდიკატორები:
უცხ.დ.IV.5. მოსწავლეს შეუძლია ილუსტრირებული ტექსტების გაგება და მათში ინფორმაციის მოძიება.
უცხ.დ.IV.6. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ხმამაღალი კითხვის ელემენტარული
უნარ-ჩვევა.
უცხ.დ.IV.7. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის სტრატეგიების გამოყენება.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებს შეუძლიათ აღწერონ თავიანთი ოჯახის წევრები და ახალ
ტექსტში ამოიცნონ უკვე ნასწავლი სიტყვები.
N |
აქტივობის აღწერა |
მეთოდი |
კლასის ორგანიზება |
სასწავო რესურსი |
დრო |
თითოეული აქტივობისთვის მისაღწევი შედეგი |
მისალმება. გაკვეთილის
თემისა და მიზნის გაცნობა. The aim of the
lesson is to identify the main idea of the text and develop your reading and
speaking skills. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
2 |
|||
აქტიობა
1 |
მოსწავლეების გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
აჩვენებს პოსტერებს და უნდა დაასახელონ ოჯახის
წევრები(დედა,მამა,და,ძმა,ბებია,ბაბუა) |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
პოსტერები |
3 |
მოსწავლეები ასახელებენ ოჯახის წევრებს |
აქტივობა N 1 |
დავალების შემოწმება “My family” Student ‘s projects Presentation
“My family” |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
საშინაო დავალება პრეზენტაცია ,,ჩემი ოჯახი" powerpoint |
10 |
მოსწავლეები
აკეთებენ პრეზენტაციებს თავიანთი ოჯახების შესახებ. |
აქტივობა N 2 |
კითხვა-პასუხი |
გაგება, გააზრება. |
მთელი კლასი |
Is your family big
or small? What’s your mum’s
name? Has your mum brown
eyes? How old is your
mum? Have you got a
brother or a sister? Can your dad drive
a car? Can your sister
sing,dance, speak English? |
5 |
მოსწავლეები შეძლებენ უპასუხონ დასმულ შეკითხვებს ოჯახის შესახებ. |
აქტივობა N 3 |
მოსწავლეები
ჯგუფში ააწყობენ ოჯახის წევრების სახელებს ინგლისურად (დედა,მამა, და,
ძმა,ბიძია...) |
გაგება, გააზრება. |
ჯგუფური მუშაობა |
ასოების ბარათები |
5 |
მოსწავლეები შეცდებიან ინგლისურად სწორად ააწყონ
ოჯახის წევრები |
აქტიობა #4 |
Elliot’s family ტექსტის განმტკიცება ( გვ34 N 2) ტექსტის მოსმენა და დამუშავება |
კითხვა პასუხი |
მთელი კლასი |
სახელმძღვანელო. კომპიუტერი |
8 |
მოსწავლეებიკითხულობენ ხმამაღლა და თარგმნიან
ტექსტს |
აქტივობა N 5 |
მოსწავეები წერენ სამუსაო რვეულიდან #3 სადაც
უნდა ჩასვან Can, has got, is |
ჯგუფური |
სამუსაო რვეული |
5 |
მოსწავლეებს შეუძლიათ ჩასვან მოცემული სიტყვები
სწორად |
|
აქტივობა N 5 |
თამაში „Play memory game” ჯგუფიდან ერთი მოსწავლე მიდის პოსტერებთან,
ნახულობს სურათებს 1წთ განმავლობაში და დამახსოვრებულ სიტყვებს ეუბნენა ჯგუფს. |
ჯგუფური მუშაობა |
პოსტერები რვეული |
5 |
მოსწავლეებს შეუძლიათ დაიმახსოვრონ სიტყვები |
|
შეჯამება/
შეფასება |
კითხვა პასუხი |
ინდივიდუალური |
1 |
|||
საშინაო დავალება სამუსაო
რვეულიდან #1,2 ტექსტი
მოყოლიტ |
ვერბალური ახსნა |
მთელი კლასი |
1 |
სსიპ ონის მუნიციპალიტეტის სოფ. გლოლის საჯარო სკოლის ინგლისური ენის მასწავლებლის მერი ბარდაველიძის მიერ ჩატარებული ღია გაკვეთილის რეფლექსია
2022 წლის დეკემბერში მე-4 კლასში ჩავატარე ღია გაკვეთილი თემაზე ,,ჩემი ოჯახი“. გაკვეთილის მიზანი იყო: მოსწავლეები შეძლებენ განივითარონ კითხვისა,მოსმენითი და საუბრის
უნარ-ჩვევები. გამოიყენონ მარტივი კონსტრუქციები საუბრისას.
გაკვეთილი განვახორციელე მიზნის შესაბამისი აქტიობებით და მეთოდებით. დროში ზუსტად მქონდა გაწერილი და ეფექტურად ვცვლიდი აქტივობების რიგითობას, რაც დამეხმარა გაკვეთილის საინტერესოდ და მოსწავლეთა მაქსიმალური ჩართულობის წარმართვაში. ვფიქრობ, რომ ვქმნიდი უსაფრთხო და პოზიტიურ გარემოს, თანაბრად ვაძლევდი კითხვაზე პასუხის გაცემის შესაძლებლობას თითოეულ მოსწავლეს , ვახალისებდი მათ თითოეულ სწორ პასუხს, არასწორს კი- ვუმეორებდი კითხვას, ვაძლევდი მინიშნებას. ვაძლევდი განმავითარებელ შეფასებას. ვასრულებდი ფასილიტატორის როლს. გამოყენებული მქონდა მრავალფეროვანი რესურსები.
მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკა. გამოწვევის ფაზა ოჯახის
წევრების პოსტერებით დავიწყე . შემდეგ მოსწავლეებმა წარმოადგინენ
პრეზენტაცია ჩემი ოჯახი სლაიდებით. კითხვა-პასუხით ამოვწურე ოჯახის წევრებზე
საუბარი. შემდეგ მოსწავლეებს მივეცი ასოები და უნდა აეწყოთ ოჯახის წევრების
სახელები, რასაც თავი კარგად გაართვენ. ახალი ტექსტი მოვასმენინე და შემდეგ
წაიკითხენ ხმამაღლა, უცხო სიტყვები ჩაიწერენ. მოსწავლეებმა შეასრულე სამუშაო
რვეულიდან #3 დავალება საადაც უნდა ჩაესვათ can, is, has got.
თამაში: ჯგუფიდან ერთი მოსწავლე მიდის პოსტერებთან,
ნახულობს სურათებს 1წთ განმავლობაში და დამახსოვრებულ სიტყვებს ეუბნენა ჯგუფს.
მოსწავეებმა დაუშვეს მცირე შეცდომები, გავამახვილე შეცდომებზე ყურადღება და მივეცი
უკუკავშირი.მოსწავლეებმა გაამართლეს ჩემი მოლოდინი და ვფიქრობ დასახულ მიზანს მივაღწიე. მიღწეული შედეგით კმაყოფილი ვარ.
No comments:
Post a Comment